BEKRA (SEVESO) DANIŞMANLIĞI (ALT / ÜST SEVİYE)


Sistem kurulumunda ve denetimlerde tecrübeli yetkin personel ile BEKRA raporlarınızı zaman kaybetmeden tek seferde hazırlatmak ister misiniz?


 

Tehlikeli maddeler bulunduran işletmelerde büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve muhtemel kazaların insanlara ve çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi amacıyla hazırlanan yüksek seviyede, etkili ve sürekli korumayı sağlamak için alınması gerekli önlemleri inceleyen bir dokümanlar bütünüdür.

BEKRA sınıfları nedir, kimler tabidir?
BEKRA sınıfları ALT seviye ve ÜST seviye olmak üzere iki bölümden oluşur. Seviyelerin belirlenmesindeki unsur kuruluşta bulundurulan kimyasalın miktarıdır. İşletmelerinde tehlikeli kimyasal bulunduranların BEKRA kapsamında kapsam ve seviye değerlendirmesinin konuya hakim uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. 

BEKRA raporları kime sunulur?
BEKRA raporları Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı denetimlerinde sorgulanmaktadır. 

Kimler BEKRA raporu hazırlayabilir?
Güvenlik Raporu ve Büyük Kaza Önleme Politikası belgesi (BKÖP) konusunda uzman kurum ve kişiler, rapor hazırlayabilirler. Tecrübe bu konuda esastır. 

BEKRA beyanları ne zaman yapılmalıdır?

  • Alt ve Üst seviyeli kuruluşların bildirimler işletme çalışmaya başlamadan önce yapılmalıdır. 
  • Öte yandan yapılan beyanlarda aşağıda belirtilen durumlar gerçekleşmişse 30 gün içerisinde beyanların revize edilmesi gerekmektedir. 
  • Beyan edilen tehlikeli maddelerin miktarında kuruluşun seviyesini etkileyecek bir değişiklik olması,
  • Beyan edilen tehlikeli maddelerin niteliğinde bir değişiklik olması,
  • Beyan edilen tehlikeli maddelerin fiziki şeklinde ve/veya uygulanan proseslerde kuruluşun seviyesini etkileyecek bir değişiklik olması,
  • Bildirim sistemi üzerinden verilen kuruluş bilgilerinde herhangi bir değişiklik olması,
  • Kuruluşun faaliyetine son vermesi, devredilmesi veya bu Yönetmeliğin kapsamı dışına çıkması,

Ekol Danışmanlık BEKRA danışmanlığı konusunda ne yapar?
Ekol Danışmanlık BEKRA seviye tespitinizi toplama kuralına uygun şekilde firmanızda bulunan kimyasallara göre hesaplar ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı çevrimiçi uygulamalarında kayıtlarını ve revize işlemlerini yapar. Firmanızın Alt ya da Üst seviyeli kuruluş olarak belirlenmesi durumunda ise BKÖP ve Güvenlik Raporu dokümanlarınızı hazırlar, denetimlerden geçerek onaylanmasını sağlar.