GÜVENLİK BİLGİ FORMU HAZIRLAMA (SDS)


Kimyasallarla ilgili raporlarınızın saha tecrübesi olan kimya mühendisi ve kimyagerler tarafından güvenilir ve sunulabilir şekilde hazırlanmasını ister misiniz?


 

Güvenlik Bilgi Formu kimyasal madde ve karışımların 16 ana başlık altında inceleyen bir formdur. Bu bilgi formunun amacı insan sağlığı ve çevrenin zararlı madde ve karışımların etkilerinden korunması için farkındalık oluşturmaktır. Kullanım, elleçleme, nakliye, paketleme, yangın ve dökülme durumlarında uygulanabilecek temel bilgileri ve güvenlik tedbirlerini içerir. 

Kimler SDS/TDS hazırlayabilir?
Çevre Bakanlığının yetki verdiği eğitim kuruluşlarından eğitim alıp sınavı başarı ile tamamlayarak yeterlik belgesi alan kimya ve kimya mühendisliği dalları başta olmak üzere lisans bölümlerinden mezun kişiler bu belgeyi hazırlayabilir. 

Kimler SDS/TDS hazırlatmakla yükümlüdür?
Özellikle gümrüklerden ithalat ve ihracat yapmak isteyen tüzel ve gerçek kişilerin bu belgeyi sunmaları resmi evrakları arasında sunmaları gerekmektedir. Bunun dışında yurt içinde imalat karışım ve formülasyon yapan işletmeler ürünlerini piyasaya sürmeden önce bu belgeyi hazırlatmalıdır. 

SDS ve TDS ler hangi mercie sunulur?
Çevre Bakanlığı başta olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı denetlemelerinde bu belgeler denetmenlere sunulur. 

Ekol Danışmanlık SDS hazırlanması konusunda ne iş yapar?
Ekol danışmanlık 17 yıllık tecrübesi ile hem İngilizce hem de Türkçe SDS hazırlamaktadır.